Mount and Blade II. Bannerlord Geliyor!

2
1947
views

Herkese merhaba… Bu yazım oyunseverleri, özellikle de sıkı Mount and Blade oyuncularına hitap ediyor. Çünkü artık beklenen an geldi. Mount and Blade II. Bannerlord Geliyor! Oyunun yapımcısı TaleWords adlı Türk firma, Mount and Blade II. Bannerlord’ u ABD’ nin Los Angles şehrinde düzenlenen E3 2017 Fuarı’ nda oynanış videosu, özellikler ve yeni görselleri ile tanıttı. Videoyu izledikten sonra anlıyoruz ki, artık oyun da son rötuşları yapıyorlar. Kesin bir bilgi olmamakla beraber 2018′ in ikinci çeyreğinde satışa sunulacağı ifade ediliyor.

Geçen yıl Gamescom’ da oyuna dair kuşatma sahneleri görüntülenmiş ve Mount and Blade severler için büyük bir heyecan uyandırmıştı. Bu sene daha heyecan verici bir video ile bize tanıtılan Mount and Blade II. Bannerlord, bizde daha büyük bir heyecan uyandırdı ve artık sabır etmeyi biraz daha zorlaştırdı. Yeni paylaşılan E3 videosuna göz atıp okumaya devam etmenizi öneririm.

 

Video sizlerin de izlediği gibi çöl de bir savaşta geçiyor. Eski Mount and Blade’ e kıyasla öncelikle artık biraz daha özgür grafiklere sahip oyunumuz. Atın kuyruğu ve saçları , miğferdeki tüy ve çöldeki kumlar gibi birçok detay artık daha özgür ve gerçekçi. Buna kan efektleri de dahil tabii ki :). Buradan anlıyoruz ki yepyeni bir grafik motoruyla hazırlamışlar Bannerlord’ umuzu. Kaç yıldır bekliyoruz, eski grafik motoruyla yeni bir oyun çıkaracak halleri yok ya…

Aynı zamanda eski savaş sahnelerine kıyasla bu oyundaki savaş sahneleri de daha gerçekçi. Bir kere emir verirken karakterimizin bağırması ve el hareketleri yapması beni gerçekten çok etkiledi. Karakterimizin ve askerlerin savaş esnasındaki hareketleri artık daha agresif. Sesler de gayet başarılı, kılıcın saplanıp düşmanı deşmesi seslerle oynayınca daha gerçekçi. Umuyoruz ki biraz da yapay zekaya ağırlık verirler, çünkü Warband’ da gerçekten yapay zeka olarak çok büyük sorunlarımız vardı. Eğer yapay zeka sorunu da çözülürse bu sefer savaş sahnelerinde daha çok coşacağız, hele bir de arkadan mehter veya dombıra gibi müzikler açınca Kalradya’ daki bütün ordular bir olsa, gene de karşımızda duramaz :).

Ha, Kalradya demişken, oyunda artık yepyeni bir harita ve krallıklar var. Sarranid çöllerini veya Vaegir soğuğunu aratmayacak bu yeni haritada Aserai, Battanians, Khuzaits, Northern Empire, Southern Empire, Sturgians, Western Empire ve Vlandians krallıkları yer alıyor. Krallıklar hakkında kesin bilgilere ulaşamadım ancak Khuzaits’ in Kergit ile benzer kültürlerde olacağı söyleniyor. Bu da “Kergitler Türk mü yoksa Moğol mu?” sorusuna daha cevap bulamayanların aklını biraz daha kurcalayacaktır. Eh ne diyelim, Moğol-Türk karışımı olduklarını TaleWords bile belirtiyor ama hala bunu sorgulayanlar var.

Yeni krallıklar gelir de şehirler, köyler gelmez mi hiç? Oyunda yepyeni şehirler, kaleler, köyler bizleri bekliyor. Mekanların içi ayrı dışı ayrı güzel olmuş. Artık mekanların içi daha canlı, artık şehirlerde görevleri sadece Lonca Başkanları vermiyor. Görev alabileceiğimiz daha çok karakter var.

Karakter demişken, karakterimizi oluştururken artık elimizde daha çok detay var. Karakterimizin sesiyle oynayabiliyor, ister göbekli ister fit bir vücut verebiliyoruz. Aşağıdaki videoda karakter oluşturmadaki özgürlüğü kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Sadece yüzümüzü değil kullandığımız ekipmanları da şekillendirebiliyoruz. Artık en iyi kılıcı bulabilmek için şehir şehir dolaşmaya gerek yok. Kendi kılıcımızı isteklerimiz doğrultusunda craft’ layabiliyoruz. Bu da savaş yeteneklerimizi daha profesyonel bir şekilde göstermemize olanak sağlıyor.

Uzun lafın kısası, TaleWords firmasının çıkaracağı yeni Mount and Blade serisi oyunu bir an önce oynamak için can atıyoruz. Oyunu yapan firma Türk bir firma olduğu için biz Türk oyunseverler, bizler daha iyi bir oyun deneyimi yaşayalım diye gecesini gündüzüne katan, rüyasında kodlarla boğuşan bu firma çalışanlarına ve yöneticilerine destek olmalıyız. Umarız bu dalda firmalar çoğalır ve Dünya’ da önemli bir yer edinen oyun sektöründe biz de adımızı duyururuz. Talewords firması da Türkiye’ de oyunun biraz daha ucuza satılacağına dair bilgi vermişti. Talewords firmasına teşekkür ediyor, bu süreçte onlara kolaylıklar diliyoruz.

 

Oyuna ait birkaç görsel:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here