Dünya’nın En Küçük Bilgisayarı Omega2 Nedir?

7
1239
views

Hızla gelişen teknoloji, yaşadığımız Yakın Çağ’da artık korkutucu bir boyuta gelmeye başladı. Çok değil, bundan yaklaşık 5-10 yıl önce insanlar “Teknoloji çok gelişiyor. ilerde el kadar bilgisayar yaparlarsa hiç şaşırmam.” diyordu. 2016 Kasım’da Onion firması Dünya’nın en küçük IoT bilgisayarı olan Omega2’yi yaptı. Üstelik boyutu neredeyse bir kiraz kadar küçük olan bu bilgisayarın fiyatı tam olarak 5$!

IoT Nedir?

Asıl konuya geçmeden önce, IoT’ tan biraz bahsedelim. IoT (Internet of Things), yani “Nesnelerin İnterneti” aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olmasıdır. Günümüzdeki her elektronik cihaz artık akıllı olmaya başladığı için artık bu cihazlar da birbirleriyle iletişim edebilir duruma gelmiştir. IoT cihazlar gün geçtikçe küçültülmeye ve geliştirilmeye devam ediyor.

Omega2 Nedir?

Omega2 de piyasadaki Rasberry Pi’dan 4 kat daha küçük Dünya’ nın en küçük bilgisayarıdır. Kendisi 580MHz işlemciye, 64MB Ram’e ve 16 MB depolama alanına sahip USB 2.0 bağlantılı ve 15 GPIO pinine sahip bir IoT cihazı. Üstelik buna ek olarak üzerinde dahili bir WiFi anteni bile var. İçinde Linux işletim sistemiyle beraber geliyor.Ayrıca ekstra fiyat ödeyerek daha gelişmiş donanımlarını satın alabiliyor ve bilgisayarı kullanmak istediğiniz alana göre daha fazla geliştirebiliyorsunuz. Ya da direk Omega2 Plus alarak daha güçlü bir IoT cihazına sahip olabilirsiniz.

Omega2 Kimlere Hitap Ediyor?

Bence Omega2′ öncelikle Arduino severlere sonrasında mühendislik öğrencileri, teknoloji meraklıları, cebinde 5$’ ı olup da neye harcasam diye düşünenlere hitap ediyor. Tabii “Arduino nedir bilmem, ben alamaz mıyım?” demeyin. Gelişen teknolojiyi yakından takip etmek herkesin hakkı. Hem kim bilir? Belki de Arduino severlere yeni bir kişi katılacak.

Omega2 Alan Bu Cihazla Neler Yapabilir?

Aldığınız cihaz öyle çok da farklı bir şey değil, altı üstü bir bilgisayar. Tamam, biraz küçük olabilir ama, Linux işletim sistemine sahip bir bilgisayarda neler yapabiliyorsanız, bunda da hemen hemen çoğunu yapabilirsiniz. Tabii öncelikle bir bilgisayar aracılığıyla ve Putty gibi programlar sayesinde bu cihaza bir arayüz kazandırmanız lazım. Sonra Linux komutlarıyla bu cihazda surf yapabilirsiniz.

Omega2′ yi Nereden Alabilirim?

Omega2 aslında Kickstarter’ a 16.000$ bağış kazanabilmek için yapıldı, fakat Kickstarter beklediği paradan kat kat daha fazla kazandı, bu cihazdan elde ettiği meblağ yaklaşık 700.000$. Bu cihazı hem kendi sitesi https://www.kickstarter.com ‘dan temin edebilir hem de Türk bir site olan http://robokolik.com ‘dan sipariş edebilirsiniz. Omega2’yi Türkiye’den almanız sizi cihazınıza daha hızlı ulaştıracaktır fakat cebinizi biraz yakacaktır.

Umarız teknoloji aynı hız da devam eder fakat bu hızın yaşadığımız gezegene ve insanlığa zarar vermemesi bizim için en önemli koşuldur. Kim bilir? Belki de yıllar sonra mikroskobik bilgisayarlar satın alırız. Olmayacak diye bir şey yok ama 5$’ dan fazla olacağı kesin!

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here